Najnowsze bazy dostępne w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Do Biblioteki udało się zakupić wiele nowych baz. Również w tym roku możliwe to było dzięki sfinansowaniu najważniejszych naukowych portali przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na tzw. licencji krajowej (EBSCOhost – pakiet podstawowy, Science Direct, Springer Link, Web of Knowledge, czasopisma Nature i Science). Także prace Konsorcjum Bibliotek Kierunków Ekonomicznych mające na celu zmniejszenie kosztów dostępu do informacji poprzez zbiorowy zakup i możliwość negocjowania cen z producentami, dają możliwość znacznego obniżenia kosztów nabywania nowych źródeł informacji (ABI/Inform Complete, Amadeus, Bankscope, Emerald, EMIS Emerging Markets Information Service, Global Market Information Database GMID, OECD iLibrary). Grant unijny uruchomiony w ubiegłym roku pozwolił na dalszą prenumeratę platformy książek pełnotekstowych ebrary, a także utrzymanie dokupionych modułów do ibuk.pl. Dodatkowo, z tych samych funduszy, Biblioteka zakupiła ACM Digital Library i Oxford Dictionaries Online.

W bieżącym roku kalendarzowym nasza Uczelnia bierze udział w ogólnopolskim programie "Bankowość - Finanse - Samorząd - Wiedza on-line", organizowanym przez Związek Banków Polskich i Wydawnictwo Centrum Prawa Bankowego i Informacji we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego.
Program zapewnia studentom oraz nauczycielom akademickim bezpłatny dostęp do elektronicznych wersji uznanych czasopism fachowych (wydania bieżące oraz wieloletnie archiwum):
- "Miesięcznik Finansowy BANK",
- "Nowoczesny Bank Spółdzielczy",
- "Europejski Doradca Samorządowy",
- "Finansowanie Nieruchomości",
- "Kurier Finansowy".
Poniżej przedstawiono nowe bazy, które są dostępne w roku akademickim 2010/2011. Zostały one podzielone na dwie grupy, w zależności od środków finansowania.
Bazy zakupione dla nowego kierunku zamawianego (fundusze z grantu unijnego)
-
ACM Digital Library – największy na świecie zbiór źródeł informacji dotyczących badań z zakresu informatyki teoretycznej i zastosowań technik informatycznych. Elektroniczna biblioteka ACM Digital Library obejmuje ponad 197 000 artykułów pełnotekstowych (najczęściej w formacie PDF) i zawiera między innymi:
- 40 czasopism naukowych, takich jak np. Journal of ACM, Computing Survey, Transactions on Graphics, Transactions on Information Systems
- 175 materiałów konferencyjnych
- materiały 34 grup dyskusyjnych (Special Interest Groups)
-
Oxford Dictionaries Online jest największym współczesnym słownikiem języka angielskiego oraz przewodnikiem po tym języku. Pokazuje prawidłowe użycie wyrazów w zdaniu i tworzone przez nie związki stanowiące podstawę naturalnej wypowiedzi w języku angielskim, zarówno w jego odmianie brytyjskiej, jak i amerykańskiej.
Właściwości bazy:- ponad 350 tysięcy definicji, 600 000 synonimów i antonimów
- ponad 1 900 000 przykładów zdań zaczerpniętych z języka potocznego
- rozbudowane działy: pisownia, gramatyka oraz ortografia
- zasoby języka specjalistycznego
- regularna aktualizacja
Bazy zakupione ze środków Uczelni
-
Amadeus to specjalistyczny serwis w języku angielskim, który oferuje kompleksowe informacje na temat ponad 18 milionów firm (prywatnych i publicznych) z 45 krajów europejskich.
Baza zawiera:- informacje o firmach, ze szczególnym uwzględnieniem firm prywatnych
- sprawozdania finansowe firm w standardowym formacie, co pozwala na dokonanie analizy porównawczej przedsiębiorstw
- wskaźniki finansowe
- dane teleadresowe dotyczące prezesów firm i członków zarządu
- raporty i sprawozdania finansowe spółek giełdowych
- ceny akcji spółek giełdowych
- szczegółowe dane dotyczące struktur korporacyjnych
- mapy ilustrujące rozmieszczenie firm
-
EBSCOhost – moduł Communication & Mass Media Complete – to najobszerniejsze, cenne źródło informacji dotyczących komunikacji i mass mediów. Baza CMMC zawiera treści z baz CommSearch (poprzednio publikowane przez National Communication Association) oraz Mass Media Articles Index (poprzednio publikowane przez Penn State), a także licznych innych czasopism poświęconych komunikacji, mass mediom oraz dziedzinom pokrewnym.
Media na czasie
Kurier UEK. Nr 2 (41) luty 2011 -
ibuk.pl czytelnia on-line (zakup dodatkowych tytułów książek na temat ochrony środowiska, turystyki, towaroznawstwa) – to polski serwis książek elektro-nicznych, są to głównie podręczniki z zakresu nauk ekonomicznych, społecznych, humanistycznych, informatyki, ochrony środowiska, turystyki, towaroznawstwa.
Pozycje ułożone są według następujących kategorii:- Nauki ekonomiczne
- Nauki humanistyczne
- Nauki matematyczno-przyrodnicze
- Nauki społeczne
- Informatyka
- Medycyna
- Prawo
- Publikacje darmowe
- Publikacje obcojęzyczne
- Słowniki, leksykony, kompendia
- Czasopisma naukowe
- Sport
Kopiowanie jak i drukowanie treści udostępnianych książek nie jest możliwe.
Wykaz dostępnych książek wraz z linkami znajduje się na stronie http://www.ibuk.pl/korpo/katalog_uczelni.php
Lista tytułów dostępnych dla UEK jest także dostępna ze strony głównej http://www.ibuk.info.pl, po kliknięciu linku: katalog uczelni.
Czytaj on-line. Prezentacja serwisów książek elektronicznych ibuk.pl oraz ebrary
Kurier UEK. Nr 1 (40) styczeń 2011 -
IMF eLibrary - to zbiór pełnych tekstów książek, serii wydawniczych, czasopism oraz danych i narzędzi statystycznych wydawanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Kolekcja zawiera wszystkie bieżące i archiwalne tytuły z zakresu makroekonomii, globalizacji, rozwoju gospodarczego, handlu, pomocy technicznej, demografii, rynków wschodzących, doradztwa w zakresie polityki, zmniejszania ubóstwa, w formacie PDF lub innym, przyjaznym dla użytkownika. Również ze strony biblioteki dostępna jest zakładka IMF Data ze wszystkimi bazami statystycznymi (Balance of Payments Statistics, Direction of Trade Statistics, Government Finance Statistics, International Financial Statistics). Publikacje są dostępne w tym samym czasie, co wydania papierowe.
-
Infor Lex Biblioteka – to wyczerpujące kompendium wiedzy niezbędnej przy rozwiązywaniu problemów prawnych, z jakimi spotykają się zarządy, służby finansowe oraz działy dużych i średnich przedsiębiorstw. W publikacji znajduje się między innymi komplet czasopism INFOR PL S.A. Z zakresu tematyki obrotu gospodarczego oraz system aktów prawnych, orzecznictwa i interpretacji urzędowych.
-
Municipium – kompleksowy produkt internetowy poświęcony jednostkom samorządu terytorialnego. Poprzez zagregowanie w jednym miejscu wielu użytecznych informacji, serwis oddaje do dyspozycji specjalistów, przedsiębiorców, urzędników - silne, profesjonalne narzędzie ułatwiające proces podejmowania decyzji, a także pomocne przy przygotowywaniu opracowań i raportów biznesowych.
Serwis udostępnia zalogowanym użytkownikom szeroko zakrojoną wiedzę na temat każdej spośród ponad 2800 jednostek samorządowych tworzących mapę administracyjną Polski. Na serwis składają się liczne moduły informacyjne.
Municipium – kompleksowy produkt internetowy poświęcony jednostkom samorządu terytorialnego
Kurier UEK. Nr 4 (43) kwiecień/maj 2011 -
World Press Trends Database - jest najbardziej wiarygodnym źródłem danych na temat przemysłu medialnego z całego świata. Baza, oprócz danych statystycznych, zawiera sprawozdania roczne i analizy zarówno sektora jako całości, jak również z podziałem na poszczególne kraje i regiony.
Baza WPT dostarcza danych oraz informacji na temat tendencji rynku od 2000 do 2009. Jest nieocenionym narzędziem dla naukowców, analityków i dostawców.
Dane można eksportować w formacie HTML lub Excel.
Media na czasie
Kurier UEK. Nr 2 (41) luty 2011
Powyżej przedstawiono tylko nowe bazy, które udostępniliśmy Państwu w tym roku. Mamy nadzieję, że i w następnych latach uda się nam zakupić wszystkie bazy, z których mogli Państwo korzystać do tej pory. W dużej mierze jest to zależne od decyzji Ministerstwa.

- ABI/INFORM COMPLETE – ProQuest,
- Bankscope,
- CEIC Data,
- Czytelnia Czasopism Prawniczych,
- ebrary,
- EBSCOhost – trzy dodatkowe bazy EconLit with Full Text, Environment Complete, Hospitality & Tourism Complete,
- Emerald,
- EMIS Emerging Markets Information Service,
- Global Market Information Database (GMID),
- JSTOR,
- OECD iLibrary,
- Sigma-Not. Archiwum prasy fachowej.
Więcej na temat baz można znaleźć na stronie Biblioteki Głównej w zakładce e-źródła oraz w opublikowanych w Kurierze UEK informacjach o bazach prenumerowanych przez Bibliotekę:
-
Municipium – kompleksowy produkt internetowy poświęcony jednostkom samorządu terytorialnego
Kurier UEK. Nr 4 (43) kwiecień/maj 2011 -
CEIC Data Economic Databases for Emerging and Developed Markets
Kurier UEK. Nr 3 (42) marzec 2011 -
Media na czasie
Kurier UEK. Nr 2 (41) luty 2011 -
Czytaj on-line. Prezentacja serwisów książek elektronicznych ibuk.pl oraz ebrary
Kurier UEK. Nr 1 (40) styczeń 2011 -
EU Bookshop – publikacje Unii Europejskiej w wolnym dostępie
Kurier UEK. Nr 7 (39) grudzień 2010 -
GMID – Twoje źródło informacji rynkowej
Kurier UEK. Nr 5 (37) czerwiec 2010 -
Studnie bez dna – platformy baz danych: ABI/INFORM COMPLETE Proquest oraz Emerald
Kurier UEK. Nr 4 (36) maj 2010 -
Prezentacja platformy EBSCOhost
Kurier UEK. Nr 3 (35) kwiecień 2010 -
Prezentacja serwisu EMIS – Emerging Markets Information Service
Kurier UEK. Nr 2 (34) luty/marzec 2010
Oczekujemy na Państwa uwagi dotyczące baz już zakupionych oraz tych, które Państwa zdaniem, powinny znaleźć się w naszych zbiorach.
Urszula Cieraszewska