Ochrona przed spamem - nie otwieraj

nr 2(36)/2010
ISSN 2082-5005
Biuletyn Informacyjny Biblioteki Głównej UEK
nr 2(36)/2010
Tradycja wydawania biuletynów informacyjnych w naszej Bibliotece sięga lat siedemdziesiątych XX wieku. Elektroniczny Biuletyn Informacyjny Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie jest kontynuacją Biuletynu Informacyjnego Biblioteki Głównej Akademii Ekonomicznej w Krakowie, a jeszcze wcześniej "Biuletynu Informacyjnego" drukowanego w latach 1993-1997. Ukazuje się dwa razy w roku. Publikujemy w nim artykuły informacyjne, komunikaty o nabytkach Biblioteki (stałe rubryki nowości), sprawozdania z konferencji, z prac Rady Bibliotecznej oraz ciekawostki.

Umberto Eco i Jean-Claude Carriere o książkach

Okładka książki: Nie myśl że książki znikną

„Nie myśl, że książki znikną” to wywiad rzeka udzielony przez dwóch intelektualistów i bibliofilów: Umberto Eco i Jeana-Claude Carriere. Dyskutanci utwierdzają nas w przekonaniu, że wynalazek Gutenberga jest ponadczasowy i w tym kontekście opowiadają o swoich pierwszych książkach, które szczególnie zapamiętali oraz o tych, których nigdy nie przeczytali ale wiedzą o nich tak wiele, że mogą swobodnie je streścić. Wspominają nazwiska wielu znanych twórców i  nie znanych nikomu poetów i pisarzy, których twórczość została wymazana zupełnie z naszej pamięci. W swoich wypowiedziach podkreślają, że książka to doskonałość warta porównania do koła, którego nie sposób niczym innym zastąpić. Książka to idealne koło wiedzy. Nie obawiają się, że współczesne technologie i Internet doprowadzą do „bibliocaustu”. Wręcz przeciwnie, w książce widzą ogromną siłę bo chociaż od dawien dawna ginęła w czasie pożarów i na stosach, poddawana była cenzurze obyczajowej i religijnej a także ciągłej historycznej selekcji, to jednak to co najważniejsze i najpiękniejsze ocalało i przetrwało do dziś, schowane w magazynach bibliotek i piwnicach klasztorów. Krótki żywot współczesnych technologii pojawiających się nagle na rynku i równie szybko znikających, pokazuje jak trudno stać się konkurencją dla dzieł drukowanych. Umberto Eco znany jest z wypowiedzi, które świadczą o tym, że nie jest on wielbicielem Internetu. Traktuje go jako miejsce przepełnione niepotrzebnymi informacjami, często kontrowersyjnymi, za kilka lat bez większej wartości. Dopuszcza nawet myśl, że kiedyś zniknie w ogóle i wtedy książki, które nazywa „komorami chłodniczymi”, będą najważniejszymi źródłami informacji a ludzka głupota, odrzucone teorie i niewiarygodne informacje, przepadną. Obaj dyskutanci są bibliofilami, dla których zdobycie książki lub inkunabułu to prawdziwe wyzwanie organizacyjne i finansowe. Zbieranie książek i dbanie o biblioteki, te duże i te małe, to należny im hołd. Założeniem tej intelektualnej rozmowy nie jest jakaś teza do obalenia, jest to raczej wymiana myśli, popis erudycji ozdobiony misternymi cytatami i ciekawymi historyjkami. Wszystkie one są tak przychylne dla wynalazku druku, że można je uznać za bibliofilski testament kochających książki i ważny głos o stanie współczesnej kultury masowej. „ Otóż zdarza mi się, że wchodzę do pokoju w którym mam książki, po to tylko, by na nie spoglądać, nie sięgając po żadną z nich. Ogarnia mnie wówczas osobliwe uczucie, którego nie potrafię określić. Jest to coś intrygującego i kojącego zarazem.” [1] Każdemu czytelnikowi, któremu bliskie jest takie osobliwe uczucie, książka ta sprawi przyjemność i odsunie futurystyczną wizję jej braku.

Zabawny paradoks: książka „Nie myśl ,że książki znikną” dostępna jest w formie e-booka w Księgarni eClicto. Można ją czytać na Menagerze eClicto albo skopiować na czytnik eClicto.

* Umberto Eco – włoski filozof, mediewista, pisarz, bibliofil / posiada kolekcję 50 tysięcy woluminów/. Znany jest na świecie dzięki swojej twórczości beletrystycznej, kunsztownym powieściom : „Imię róży”, „Wahadło Foucaulta” oraz licznym pracom naukowym i esejom : „ Zapiski na pudełku od zapałek”, „Historia brzydoty”, „Historia piękna”, „Rozmowy o końcu świata”. Wykłada na prestiżowych uczelniach.

* Jean-Claude Carriere – francuski pisarz , dramaturg, scenarzysta filmowy, bibliofil / posiada około 40 tysięcy woluminów/. Współpracował z wieloma znanymi reżyserami: Luisem Bunuelem, Milosem Formanem, Andrzejem Wajdą. Nominowany do Oskara za scenariusz do „Mrocznego przedmiotu pożądania” i „Nieznośnej lekkości bytu”.

Carriere Jean-Claude, Eco Umberto. Nie myśl, że książki znikną. Wywiad przeprowadził Jean-Philippe de Tonnac. Przełożył Jan Kortas. Warszawa : Wydawnicctwo W.A.B., 2010. – 277 s. ISBN 978-83-7414-870-2Przypisy:
  1. op.cit., s. 251

Elżbieta Kochan

© 2009 Biblioteka Główna UEK