![]() |
1(31)/2008 |
![]() |
![]() |
![]() |
Spis treści: Wstęp Usługi biblioteczne dla kształcenia na odległość Z Schindlerem w tle Kilka refleksji po przeczytaniu Śmierci książki Łukasza Gołębiewskiego Niecodzienna wizyta w Bibliotece Głównej UEK Sto lat temu... wydano „Anię z Zielonego Wzgórza” Konferencje: Ojcowie Europy - Alcide de Gasperi - wizje rozwoju zjednoczonej Europy w XXI wieku Informacja w świecie cyfrowym Traktat z Lizbony – ratyfikacja i konsekwencje Warsztaty informatyków bibliotek współtworzących katalog NUKAT: wymiana doświadczeń, propozycje usprawnień Problemy bezpieczeństwa zbiorów – zagrożenia i metody zabezpieczeń Biblioteka: klucz do sukcesu użytkowników Wspólnotowe instrumenty monitoringu opinii publicznej: rola Komisji Europejskiej, publikacje Eurobarometr i tendencje migracyjne w integrującej się Europie Przestrzeń informacyjna biblioteki akademickiej - tradycja i nowoczesność II Spotkanie Polskiej Grupy Użytkowników VTLS Virtua Staże zawodowe: Sprawozdanie ze stażu zawodowego w Bibliotece Politechniki Krakowskiej Sprawozdanie ze stażu zawodowego w Bibliotece Głównej Akademii Pedagogicznej w Krakowie Nowości: Nowe czasopisma w zbiorach Biblioteki Najnowsze publikacje w zbiorach Centrum Dokumentacji Europejskiej Nowości Biblioteki Depozytowej Banku Światowego Nowości Biblioteki Depozytowej IMF Nowości Akademickiej Biblioteki Cyfrowej Sprawozdanie z działalności Biblioteki Głównej Akademii Ekonomicznej / Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w 2007 roku Sprawozdanie za 2007 rok: dydaktyka Podsumowanie dydaktyki bibliotecznej za 2007 r. oraz porównanie ze statystyką dydaktyki za 2006 r. wraz z wnioskami jej dotyczącymi Wystawy 2007 Czy wiesz, że... Wyciągnięte z sieci |
Kilka refleksji po przeczytaniu Śmierci książki Łukasza GołębiewskiegoW trakcie trwania 53. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie w maju br. odbyła się premiera książki Łukasza Gołębiewskiego zatytułowanej Śmierć książki : no future book. Autor jest dziennikarzem Rzeczpospolitej, specjalizuje się w analizowaniu rynku książki.
![]() Powstaje pokolenie ludzi, wychowane przed ekranem komputera, z nieodłącznym telefonem komórkowym w ręce, wychodzące na wirtualne randki na czacie, porozumiewające się bez ustalonych przez językoznawców zasad gramatyki i ortografii. Pokolenie, które do wzajemnych relacji nie potrzebuje słów, bo słowa zamieniło na emotikonki i tak naprawdę nie do końca wiadomo, czy ktoś jest prawdziwy, czy w realnym świecie istnieje naprawdę, czy stworzył się na potrzeby kontaktu z życiem na planecie Ziemia, bo często znamy tylko jego nicki, zbudowane z cyfr, pseudonimy, graficzne symbole z komputerowej klawiatury. Taki nowoczesny człowiek, także wiedzę zdobywa nowocześniej, inaczej. Potrafi znaleźć odpowiedź na każde pytanie, pod warunkiem, że posiądzie umiejętność korzystania z wyszukiwarek, otwierania linków, które przez umiejętne wykorzystanie hyperlinków, pozwalają na żeglowanie po wszystkich zasobach, nie tylko krajowych, ale i tych z końca świata i tych napisanych w różnych językach. Młody człowiek jest całkowicie opanowany nowoczesnością, zapomina o starej, wysłużonej formie przekazu, jaką jest książka, i wybiera komputer, e-czytnik, który w elektronicznej sposób generuje tekst. Oczywiście w tym nowoczesnym świecie nie ma miejsca na tak anachroniczny twór jak biblioteka, a bibliotekarz, księgarz, drukarz stają się obiektami muzealnymi. Słowa takie jak: fiszka, karta katalogowa, rewers na zamówienie z magazynu, brzmią jak czarodziejskie zaklęcia, które trudno wymówić. Taką rzeczywistość i bliską przyszłość przedstawia nam autor książki.
Praca Łukasza Gołębiewskiego jest bardzo ważnym głosem w dyskusji, jaka od dłuższego czasu toczy się nad przyszłością książki. Mimo mocnych i odważnych słów autora, jak: zagłada, zmierzch, czy nawet koniec obecności biblioteki, należy jednak bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość i nie wierzyć do końca w nieograniczone możliwości Internetu i ograniczenie ludzkiego rozumu. Wszechobecna digitalizacja jest jedynie tylko nowym narzędziem i tak jak nie przestaliśmy chodzić do kina po upowszechnieniu wideo, spotykać się w celach towarzyskich mimo łatwego dostępu do komórek i wideokonferencji z końca świata, tak samo rozsądnie postąpimy z książką.
W 2007 r. odbywała się w Międzyzdrojach w dniach od 20 do 22 września, konferencja naukowa Książka i jej czytelnik – dokąd zmierzamy, zorganizowana przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Szczecińskiego. Materiały z tej konferencji mają być opublikowane w sierpniu br. Wiele prezentowanych referatów (pomimo, że uczestnicy nie umawiali się ze sobą na prowadzenie takich badań w macierzystych ośrodkach akademickich) dotyczyło badania preferencji wyboru między książką a wersją elektroniczną publikacji, wśród współczesnych naukowców i studentów. Na szczęście, żadne badanie nie potwierdziło zwycięstwa laptopa nad wersją papierową.
Zanim książka Łukasza Gołębiewskiego trafi na biblioteczną półkę, zachęcam do przeczytania kilku jej rozdziałów dostępnych w wersji elektronicznej.
Elżbieta Kochan
Gołębiewski Łukasz : Śmierć książki : no future book. Warszawa : Biblioteka Analiz, 2008. – 145 s. ISBN 978-83-61154-03-7
|
|
![]() |
![]() |