![]() |
2(31)/2008 |
![]() |
![]() |
![]() |
Spis treści: Wstęp Usługi biblioteczne dla kształcenia na odległość Z Schindlerem w tle Kilka refleksji po przeczytaniu Śmierci książki Łukasza Gołębiewskiego Niecodzienna wizyta w Bibliotece Głównej UEK Sto lat temu... wydano „Anię z Zielonego Wzgórza” Konferencje: Ojcowie Europy - Alcide de Gasperi - wizje rozwoju zjednoczonej Europy w XXI wieku Informacja w świecie cyfrowym Traktat z Lizbony – ratyfikacja i konsekwencje Warsztaty informatyków bibliotek współtworzących katalog NUKAT: wymiana doświadczeń, propozycje usprawnień Problemy bezpieczeństwa zbiorów – zagrożenia i metody zabezpieczeń Biblioteka: klucz do sukcesu użytkowników Wspólnotowe instrumenty monitoringu opinii publicznej: rola Komisji Europejskiej, publikacje Eurobarometr i tendencje migracyjne w integrującej się Europie Przestrzeń informacyjna biblioteki akademickiej - tradycja i nowoczesność II Spotkanie Polskiej Grupy Użytkowników VTLS Virtua Staże zawodowe: Sprawozdanie ze stażu zawodowego w Bibliotece Politechniki Krakowskiej Sprawozdanie ze stażu zawodowego w Bibliotece Głównej Akademii Pedagogicznej w Krakowie Nowości: Nowe czasopisma w zbiorach Biblioteki Najnowsze publikacje w zbiorach Centrum Dokumentacji Europejskiej Nowości Biblioteki Depozytowej Banku Światowego Nowości Biblioteki Depozytowej IMF Nowości Akademickiej Biblioteki Cyfrowej Sprawozdanie z działalności Biblioteki Głównej Akademii Ekonomicznej / Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w 2007 roku Sprawozdanie za 2007 rok: dydaktyka Podsumowanie dydaktyki bibliotecznej za 2007 r. oraz porównanie ze statystyką dydaktyki za 2006 r. wraz z wnioskami jej dotyczącymi Wystawy 2007 Czy wiesz, że... Wyciągnięte z sieci |
Problemy bezpieczeństwa zbiorów – zagrożenia i metody zabezpieczeńI Krajowe Seminarium Problemowe
Problemy bezpieczeństwa zbiorów – zagrożenia i metody zabezpieczeń Termin: 28 kwietnia 2008 Organizatorzy: Archiwum Polskiej Akademii Nauk, Polskie Towarzystwo Archiwalne Problematyka seminarium dotyczyła wielu aspektów zabezpieczeń zbiorów przed kradzieżą i zniszczeniem oraz przyczyn i sposobów w jaki do nich dochodzi.
Przedstawiono liczne przykłady przywłaszczeń w bibliotekach, archiwach i muzeach, których dopuszczono się nie tylko w sposób przypadkowy, czy zaplanowany na zamówienie, ale też sprowokowanych brakiem zabezpieczeń lub ich niewystarczającą jakością, jak również dokonanych przez nieuczciwych pracowników tych instytucji.
Jedno z ciekawszych wystąpień Kradzieże materiałów archiwalnych – skala zagrożenia, główne problemy i próba oceny zjawiska z punktu widzenia Policji wygłosiła nadkomisarz Katarzyna Zielińska szefowa Centralnego Zespołu do Walki z Przestępczością przeciwko Dziedzictwu Narodowemu.
Bardzo ciekawy był też wykład psychologa Andrzeja Markowskiego, który nakreślił sylwetkę złodzieja i przedstawił metody, jakimi usypia on czujność osób stojących na straży cennych zbiorów.
Dla nas najcenniejsze mogły być wskazówki dyrektora Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych Piotra Ogrodzkiego, który przedstawił kierunki zmian, jakie należy wprowadzić, aby zminimalizować utratę zbiorów. Zwrócił on uwagę na to, że złodzieje wykorzystują złe zwyczaje panujące w danej instytucji. Obserwują przez długi czas obiekt i pracowników. Czy łatwy jest dostęp do kluczy, czy jest możliwość ich podrobienia; czy stosuje się bezwzględny zakaz opuszczania użytkowników spod nadzoru pracowników; czy rejestruje się użytkowników, legitymuje ich, dokładnie zapisuje udostępnianie cennych zbiorów. Wskazał na konieczność przeprowadzenia koniecznych zmian organizacyjnych, regulaminów, ograniczenia dostępności „wszystkich do wszystkiego”, odpowiednią gospodarkę kluczami i hasłami. Konieczność współpracy z pracownikami merytorycznymi oraz pracownikami ochrony, mądre wykorzystanie techniki (a nie 1 osoba przez 8 godzin obserwująca ścianę monitorów), indywidualne znakowanie najcenniejszych zbiorów oraz ich obfotografowanie.
Ciekawą prezentację bezpiecznego transportu dokumentów przedstawił prezes Renesans-Trans Sp. z o.o. Pozostali prelegenci przedstawili sposoby zabezpieczania zbiorów przed kradzieżą, pożarem, zalaniem stosowane we własnych placówkach.
Pani Dyrektor Archiwum PAN zaprosiła zebranych na międzynarodową konferencję, która odbędzie się we wrześniu w Nowym Sączu i Bochni. Obiecała również, że umieści referaty I Seminarium na stronie domowej.
Teksty wystąpień zamieszczono za zgodą autorów.
Uczestniczki:
Anna Grudzińska-Dymek i Anna Sławińska |
|
![]() |
![]() |