![]() |
1(31)/2008 |
![]() |
![]() |
![]() |
Spis treści: Wstęp Usługi biblioteczne dla kształcenia na odległość Z Schindlerem w tle Kilka refleksji po przeczytaniu Śmierci książki Łukasza Gołębiewskiego Niecodzienna wizyta w Bibliotece Głównej UEK Sto lat temu... wydano „Anię z Zielonego Wzgórza” Konferencje: Ojcowie Europy - Alcide de Gasperi - wizje rozwoju zjednoczonej Europy w XXI wieku Informacja w świecie cyfrowym Traktat z Lizbony – ratyfikacja i konsekwencje Warsztaty informatyków bibliotek współtworzących katalog NUKAT: wymiana doświadczeń, propozycje usprawnień Problemy bezpieczeństwa zbiorów – zagrożenia i metody zabezpieczeń Biblioteka: klucz do sukcesu użytkowników Wspólnotowe instrumenty monitoringu opinii publicznej: rola Komisji Europejskiej, publikacje Eurobarometr i tendencje migracyjne w integrującej się Europie Przestrzeń informacyjna biblioteki akademickiej - tradycja i nowoczesność II Spotkanie Polskiej Grupy Użytkowników VTLS Virtua Staże zawodowe: Sprawozdanie ze stażu zawodowego w Bibliotece Politechniki Krakowskiej Sprawozdanie ze stażu zawodowego w Bibliotece Głównej Akademii Pedagogicznej w Krakowie Nowości: Nowe czasopisma w zbiorach Biblioteki Najnowsze publikacje w zbiorach Centrum Dokumentacji Europejskiej Nowości Biblioteki Depozytowej Banku Światowego Nowości Biblioteki Depozytowej IMF Nowości Akademickiej Biblioteki Cyfrowej Sprawozdanie z działalności Biblioteki Głównej Akademii Ekonomicznej / Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w 2007 roku Sprawozdanie za 2007 rok: dydaktyka Podsumowanie dydaktyki bibliotecznej za 2007 r. oraz porównanie ze statystyką dydaktyki za 2006 r. wraz z wnioskami jej dotyczącymi Wystawy 2007 Czy wiesz, że... Wyciągnięte z sieci |
Warsztaty informatyków bibliotek współtworzących katalog NUKAT: wymiana doświadczeń, propozycje usprawnień. Warszawa, 14-15 kwietnia 2008 r.W dniach 14-15 kwietnia 2008 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbyły się warsztaty informatyków bibliotek współtworzących katalog centralny NUKAT. Bibliotekę Uniwersytetu Ekonomicznego reprezentowała Janina Ożóg z Sekcji Informatyzacji Biblioteki i Aneta Kania z Działu Opracowania.
W pierwszej części warsztatów poruszone zostały problemy związane z pobieraniem danych z katalogu NUKAT do baz lokalnych. Informatycy z centrum przedstawili propozycje, które mogą usprawnić pracę bibliotekom współkatalogującym poprzez:
W jednym z wystąpień omówiony został proces integracji kartotek haseł wzorcowych, w którym rekord hasła formalnego może jednocześnie pełnić funkcje hasła przedmiotowego. W bazie NUKAT znajduje się ok. 60 tys. rekordów formalnych, z czego połowa funkcjonuje już jako rekordy KABA z dopisanym nowym polem 910. Rekord formalny poprzez pole 910 informuje z jakim rekordem przedmiotowym jest związany.
Druga część warsztatów to prezentacje bibliotek współpracujących z NUKAT działających w różnych systemach komputerowych - Aleph, Horaizon, Prolib oraz Virtua. Zaprezentowały się m. in.: Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy, Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego.
Pierwsza z nich pracująca w systemie Horaizon przedstawiła ciągle modyfikowany proces konwersji rekordów bibliograficznych pobieranych z NUKAT oraz rekordów CKHW pobieranych za pośrednictwem KARO. Różne wersje systemu Aleph wymogły na Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy, odpowiedzialnej za funkcjonowanie systemu, rozwiązania techniczne, takie jak konwersja rekordów bibliograficznych do formularzy Aleph Client, przy czym rekordy CKHW nie są pobierane z katalogu NUKAT, tylko z kopii katalogu, który jest umiejscowiony na serwerze Aleph Polska.
Środowisko krakowskie reprezentowała Bogusława Macheta z BG AGH i Maria Polok z BG AR w Krakowie. Prezentacja dotyczyła specyfiki zarządzania Bazą Siedmiu Bibliotek Krakowskich. Baza zawiera katalogi 7 bibliotek: Akademii Rolniczej, Polskiej Akademii Umiejętności, Akademii Wychowania Fizycznego, Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej oraz Międzynarodowego Centrum Kultury. Przedstawiono rozwiązania administracyjne na poziomie bazy, charakterystykę zbiorów oraz podzielono się doświadczeniami z wieloletniej współpracy. Wspólny portal dla bazy KRAK7 dostępny jest pod adresem http://katalog.pwst.kzb.krakow.pl/.
Po każdej prezentacji wywiązywała się dyskusja i wymiana kolejnych uwag między informatykami oraz bibliotekarzami.
Aneta Kania |
|
![]() |
![]() |