|
|
Najnowsze publikacje w zbiorach Centrum Dokumentacji Europejskiej
Joint Report on Social Protection and Social Inclusion
Luxembourg: Office for Official Publications of the European Communities, 2007. - 418 s.
Raport zawiera analizę sytuacji społecznej Unii Europejskiej opartej na Narodowych Planach Rozwoju krajów członkowskich. Jednym z zadań tychże planów jest występowanie przeciwko ubóstwu i wykluczeniu społecznemu.
|
Forestry Statistics
Luxembourg: Office for Official Publications of the European Communities, 2007. - 97 s.
Publikacja prezentuje dane statystyczne z zakresu leśnictwa. W pierwszej części przedstawiono ogólny opis sektora leśnego. Druga część zawiera informacje na temat
produkcji i handlu drewnem.
Dostęp on-line
|
Rural Development in the European Union: statistical and economic information: report 2006
Luxembourg: Office for Official Publications of the European Communities, 2006. - 410 s.
Publikacja zawiera dane statystyczne dotyczące sytuacji ekonomicznej w rolnictwie, struktury, handlu, rynków, aspektów finansowych i rozwoju rolnictwa w Unii Europejskiej. Dane liczbowe wzbogacono o wykresy i mapy ilustrujące sytuację w rolnictwie w krajach Unii Europejskiej.
Dostęp on-line
|
European Handbook on Equality Data
Luxembourg: Office for Official Publications of the European Communities, 2007. - 105 s.
Każdego roku miliony mieszkańców Europy doświadczają dyskryminacji ze względu na swoje pochodzenie, wyznanie, kalectwo, wiek czy orientację seksualną. Niewiele jednak wiadomo na temat powodów, wymiaru, natury i efektów tego zjawiska. Niniejsza publikacja stawia sobie za cel znalezienie sposobów na wypełnienie tej luki. Ma to nastąpić na dwa sposoby: po pierwsze analiza dlaczego i jakiego rodzaju dane powinny być zbierane w związku z równością i dyskryminacją, a po drugie pokazanie tego jak te dane powinny być zbierane.
Dostęp on-line
|
Adequate and Sustainable Pensions - Synthesis Report 2006
Luxembourg: Office for Official Publications of the European Communities, 2006. - 261 s.
Publikacja przedstawia osiągnięcia w obszarze reform emerytalnych w Unii Europejskiej. Raport pokazuje, że od 2003 roku dokonuje się ciągły postęp w reformowaniu systemów emerytalnych. Niektóre kraje członkowskie są ciągle na wstępnym etapie reform, ale inne wzmogły swoje wysiłki i przynosi to efekty. Są to między innymi rozwój mechanizmów kontrolnych i informacyjnych, zmniejszenie zniechęcenia do dłuższego okresu pracy połączone z zachętą do pozostawania aktywnym. Poprawiono także relację między zarobkami i wypłatami, bardziej niż do tej pory bierze się pod uwagę wskaźnik oczekiwanej długości życia. Z drugiej strony pojawiają się obawy co do nierównego dostępu do prywatnych emerytur. Niemniej ważne jest, że w sumie reformy doprowadziły do spadku wysokości emerytur, co ma być wynagrodzone dłuższym aktywnym życiem jak również większymi osobistymi oszczędnościami.
|
Rozszerzenie Unii Europejskiej a mobilność zagraniczna mieszkańców Bułgarii i Rumunii / Agnieszka Fihel, Paweł Kaczmarczyk, Marek Okólski
Warszawa: Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, 2007. - 73 s.
W opracowaniu został przedstawiony problem migracji ludności z Bułgarii i Rumunii- krajów, które wstąpią do Unii z początkiem 2007 roku. Scharakteryzowano wielkość i strukturę migracji z tych państw w okresie transformacji, mechanizm migracji oraz ocenę skali przyszłej migracji do krajów UE.
Dostęp on-line
|
Doświadczenia społeczne dwóch lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej / Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz [Red.]
Warszawa: Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, 2007. - 153 s.
Teksty zawarte w tej publikacji zostały opracowane na podstawie analiz i raportów badań
społecznych realizowanych między majem 2005 r., a majem 2006 r. Przedstawiono opinie
rolników na temat systemu dopłat bezpośrednich, bariery ograniczające rozwój lokalny,
skutki przystąpienia Polski do Unii z perspektywy doświadczeń tylko jednej branży -
drogowego transportu samochodowego oraz opinie młodych Polaków na temat członkostwa Polski w Unii.
Dostęp on-line
|
Sprawozdanie dotyczące polityki konkurencji za rok 2005
Luksemburg: Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, 2007. - 224 s.
Pierwsza część publikacji omawia przeciwdziałania praktykom ograniczającym konkurencję i nadużywaniu pozycji dominujących. Kolejne części dotyczą kontroli połączeń i kontroli pomocy państwa. W raporcie przedstawione są także działania Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej i plany na rok kolejny w zakresie przeciwdziałania praktykom ograniczającym konkurencję.
Dostęp on-line
|
O jedność Europy / Sławomir Łukasiewicz [Red.]
Warszawa: Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, 2007. - 281 s.
Książka prezentuje dorobek polskich intelektualistów dotyczący pomysłów na budowę wspólnej Europy. Wkład polskiej doktryny politycznej, a niekiedy również prawnej w kształtowanie się koncepcji stworzenia takiej wspólnoty był niezaprzeczalny. Ze względów historycznych Polaków wśród "ojców założycieli" Wspólnot Europejskich być jednak nie mogło. Zebrane w książce teksty polskich autorów (uszeregowane według dat ich urodzin) pozwalają prześledzić te koncepcje i docenić dalekowzroczność ich autorów - pamiętać bowiem należy o czasach, w jakich pomysły te powstały.
|
Gender Inequalities in the Risks of Poverty and Social Exclusion for Disadvantaged Groups in Thirty European Countries
Luxembourg: Office for Official Publications of the European Communities, 2006. - 190 s.
Zdaniem Komisji Europejskiej nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn jest fundamentalną cechą wykluczenia społecznego i ubóstwa. Kobiety mają mniejszą szansę na zatrudnienie i średnio otrzymują mniejsze wynagrodzenie. Zagrożenie biedą jest większe wśród kobiet w 21 z 27 krajów. Badania pokazują także, że wśród gospodarstw domowych o niskich dochodach, powszechną praktyką jest odpowiedzialność kobiet za domowy budżet i tym samym redukcja swoich potrzeb na rzecz ochrony jakości życia ich partnerów i dzieci. Publikacja przedstawia szereg tabel między innymi na temat zatrudnienia, różnic w traktowaniu płci, sytuacji samotnych rodziców w krajach Unii Europejskiej. Osobny rozdział poświęcony został sytuacji Romów.
Dostęp on-line
|
Magdalena Bednarek
Grzegorz Budny
Monika Parys
Kinga Zięcik
|